"Dyskryminujący/dyskryminowani. LGBT w Małopolsce" + "Ziemia niczyja. Oddolny ruch LGBT na 'zapomnianych terenach' " Fundacja Równość.org.pl

Ta cienka książeczka wydana przez Fundację Równość.org.pl zawiera opis dwóch przeprowadzonych projektów na przestrzeni lat 2014-2018.


"Dyskryminujący/dyskryminowani" to monitoring praw człowieka w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową przeprowadzony w latach 2014-2015 w czterech miastach: Tarnów, Oświęcim, Nowy Sącz i Wadowice. Widoczność i aktywność społeczności LGBT zazwyczaj kojarzona jest z dużymi ośrodkami miejskimi, a małe miejscowości to stereotypowo te, z których najlepiej jak najszybciej się wyprowadzić. Co jednak z młodzieżą mieszkającą w tych miastach, i osobami, które możliwości stałego wyjazdu nie mają? Właśnie ich sytuację postanowiła sprawdzić Fundacja. Wysłane zostały więc zapytania a także przeprowadzono rozmowy z Urzędami Miast, poszukiwano sojuszniczek i sojuszników, szczególnie wśród organizacji działających na rzecz praw człowieka, przeprowadzono równościowy monitoring mediów pod kątem tematu LGBT. Zdaniem lokalnych pracowników administracji problem dyskryminacji nie istnieje, ponieważ nie ma kogo dyskryminować, osoby LGBT zupełnie nie są widoczne na tle lokalnych społeczności. Całe szczęście znalazły się też osoby zauważające problem i chcące zaangażować się w działania. Monitoring lokalnych mediów wykazał, że teksty związane ze społecznością LGBT pojawiają się jedynie jako ciekawostka z wielkiego świata. NGO jak najbardziej były zainteresowane działaniami antydyskryminacyjnymi i wewnętrzną edukacją, zdiagnozowano też kilka problemów z którymi muszą się one mierzyć w swojej działalności. Nie mogło oczywiście zabraknąć głosu lokalnej społeczności LGBT, zadano pytania o ich doświadczenia, również w kontekście dyskryminacji, jak i potrzeby. Nie będę przepisywać wyników badań - przeczytać je możecie w publikacji. Na koniec powstała lista rekomendacji wobec podobnych działań w mniejszych społecznościach lokalnych.


"Ziemia niczyja" to opis działań według rekomendacji, które pojawiły się na zakończenie części pierwszej publikacji. Projekt poza województwem małopolskim rozszerzony został na województwa podkarpackie i świętokrzyskie w celu partycypacji mieszkańców i mieszkanek LGBT. Wśród członków i członkiń stworzonej przez Fundację sieci został wysłany formularz zachęcający do pozostania w kontakcie osób chętnych do działania w konkretnych miejscowościach. Następnie nastał długi czas rozmów, integrowania społeczności. Kolejnym etapem stały się pokazy filmów organizowane przez Fundację w publicznych instytucjach. największymi problemami społeczności okazały się: brak możliwości integracji, słaba komunikacja, brak samoorganizacji, niewykorzystanie dostępnych zasobów, nieprzyjazna atmosfera społeczno-polityczna, zauważony został również tzw. "społeczny marazm", niechęć do włączania się w działania, nawet na poziomie biernym. Pozytywniej sytuacja wyglądało w Rzeszowie i Kielcach, gdzie społeczność LGBT jest dość spora. W jednym z miast udało się stworzyć tajną grupę, która prężnie działa, w innych członkowie i członkinie Fundacji dołączali do istniejących już grup, aktywizowali niedziałające. Mamy tu rady, sprawdzone pomysły, jak aktywizować lokalne społeczności. W czasie trwania projektu udało się zyskać kontakt z organizacjami sojuszniczymi, co okazało się być bardzo ważne dla lokalnych społeczności. Nie mogło niestety zabraknąć przeszkód, takich jak problemy z wyświetleniem filmu "Artykuł Osiemnasty" w Nowym Sączu, powiązanych z lokalną miejską polityką. Pod koniec 2018 r. w małopolskich miasteczkach, a także w Rzeszowie i Kielcach pojawiły się reklamy i billboardy z hasłem "JESTEŚMY TUTAJ" i trzymającą się za ręce parą dziewcząt. Kampania ta miała być pomocna w zaspokojeniu najważniejszej z potrzeb społeczności LGBT w mniejszych miejscowościach jaką jest widzialność. Obrazom towarzyszyła też kampania w mediach społecznościowych.

Publikację Wam jedynie streściłam, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej  - zajrzyjcie do oryginału. Komu polecam? Wszystkim zainteresowanym, działaczom społecznym, członkiniom społeczności LGBT, i każdej osobie, która chciała by  zacząć działać i szuka pomysłów jak zaktywizować młode mieszkanki i młodych mieszkańców mniejszych miejscowości.

Za egzemplarz dziękuję Magdalenie Dropek.

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń