Mazury - mały przewodnik turystyczny

Mazury – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Raniżów.

Tyle o Mazurach mówi Wikipedia.

Więcej o historii wsi przeczytać możemy na stronie poświęconej mojej miejscowości: http://mazury-podkarpacie.pl/. Streszczając: wieś Mazury powstała mniej więcej w II połowie XVI wieku jako dzielnica wsi Zielonka, zwana wtedy Ossówką. Mazury zasiedlone zostały ludnością pochodzącą z Mazowsza. Sama nazwa Mazury po raz pierwszy pojawiła się w XVII wieku. Więcej informacji znajdziecie na stronie.Ta wioska na końcu świata to miejsce z którego pochodzę, i w którym wciąż mieszkam. Wydawałoby się, że w takim miejscu raczej nie znajdzie się nic interesującego do zobaczenia, lecz to tylko pozory. O ile oczywiście lubicie ludowo-religijne miejsca;) Ja nie szczególnie, ale zawsze lepsze to niż nic. Przejdźmy więc do naszych lokalnych atrakcji turystycznych.Kościół

Kościół wybudowany został w latach 1938-1941. Ołtarz główny mieści się w prezbiterium, wykonany został z drewna dębowego przez pochcodzącego z Błażowej rzeźbiarza Zbigniewa Krygowskiego. Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest umieszczony w górnej części nastawy ołtarza, po jego obu stronach znajdują się płaskorzeźby przedstawiające aniołów. Po obu stronach nastawy, na cokołach umieszczone są rzeźby przedstawiające sześcioro polskich świętych. Całość wystroju dopełniają ołtarze boczne, ambona, stalle, balaski, chrzcielnica, żyrandole i polichromie. Ostatnie malowanie wnętrza kościoła odbyło się w 2003r, poprzednie w 1969r. Podłoga wyłożona jest granitową posadzką, a okna zdobią kolorowe witraże. W 2012 r wybudowane zostały 19-to głosowe organy.


Pomnik

Obok przykościelnego parkingu, na miejscu dawnej kaplicy ustawiony został pomnik przedstawiający inicjatorów budowy kościoła, Ludwika Bełzę i ks. Stanisława Bąka, wykonany przez Benedykta Popka.
Kaplica cmentarna

Wybudowana została na 2000 lat Chrześcijaństwa z inicjatywy proboszcza raz z wiernymi i na prośbę rzeszowskiego biskupa.

Szkoła

Wybudowana została na początku XX wieku, jej otwarcie nastąpiło 07.08.1911r. Rozbudowana w roku 1999, obecnie nosi imię Bronisława Kwiatkowskiego.


Spichlerz
Pochodzi z 1905 roku, znajduje się pod adresem Mazury 96.

Mazurska Izba Regionalna

Poczytać o niej możecie tutaj. W 100-lecie odzyskania niepodległości obok ustawiony został głaz z upamiętniającą to wydarzenie tablicą.
Krzyże i kapliczki przydrożne


Pochodzi z początku XX wieku. Poprzedni, drewniany krzyż wykonany został jako wotum dziękczynne, po jego zniszczeniu wykonany został krzyż metalowy.


Nie znana jest data powstania, wiemy tylko, że był przebudowywany w latach 60-tych XIX wieku.


Kapliczka zawieszona została początkiem XX wieku po sporze dwóch kupców o prawo własności dębu na którym ona wisi. Jeden z kupców powiesił ją, by drugi nie mógł ściąć drzewa. Druga historia pochodzi z lat 70tych XX wieku. Opowiada o tym, jak podczas burzy w drzewo uderzył piorun, zostawiając na nim pęknięcie wzdłuż pnia, pęknięcie jednak ominęło kapliczkę rozdzielając się i złączyło ponownie pod nią.Krzyże misyjne z 1982r.Krzyż postawiony jako wotum błagalne podczas trwania choroby zakaźnej, data jego zbudowania nie jest znana.


Krzyż powstał początkiem XX wieku, po ścięciu drzewa przeniesiony został na kamienny postument.


Krzyże, których data powstania ani historia nie są znane.


(Mazury-Zmysłów)


Kapliczka - Mazury - Pastwiska (przy drodze w stronę Korczowisk)
Pamiątka rzekomych objawień z 1949roku,
Ok 150metrów od kaplicy znajduje się cudowna studzienka.


Źródła:
http://mazury-podkarpacie.pl/
http://www.ranizow.pl
http://bezale.pl/2017/01/25/objawienia-na-mazurach-zwane-cudem-slonca/
"Kapliczki i krzyże przydrożne gminy Raniżów" praca zbiorowa
Komentarze

 1. Fajne są takie wycieczki, w małe i urokliwe strony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile nie prowadzą do zbyt bliskich kontaktów z lokalnymi mieszkańcami w pewnych przypadkach;)

   Usuń
 2. Mazury to ciekawe miejsce na wypoczynek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko, że to nie te Mazury. Mowa tutaj o wiosce na Podkarpaciu a nie o krainie jezior.

   Usuń
 3. Nigdy nie byłam na Mazurach. Zawsze chciałam się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktoś ewidentnie nie czyta wpisów. Mazury to wieś na Podkarpaciu, a nie kraina jezior w tym przypadku.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń