"Jaki to instrument? Atlas dla dzieci"

"Jaki to instrument?" to jedna z wielu kolejnych części książek z serii "Atlas dla dzieci". Jak mówi tytuł, poświęcona jest instrumentom muzycznym świata. Znajdziemy tu znane nam instrumenty, jak: akordeon, altówka, bandżo, dudy, dzwonki, dzwonki rurowe, fahot, flet, fortepian, gitara basowa, gitara elektryczna, gitara klasyczna, harfa, harmonijka, kastaniety, klarnet, klawesyn, kontrabas, lira, lutnia, mandolina, marakasy, obój, okaryna, organy piszczałkowe, pianino, puzon, saksofon, sampler, skrzypce, syntezator, tamburyn, trójkąt, trąbka, tuba, ukulele, waltornia, wiolonczela, zestaw perkusyjny. Poza nimi są też instrumenty mniej znane w Polsce, jak: berimbau, cajón, cuica, czelesta, didgeridoo, djembe, drumla, duduk, fisharmonia, flet nosowy, infiniton, kazoo, klawesy, marimba, mbira (kalimba), melodyka, organy Hammonda, shamisen, taiko, theremin, wibrafon.

Każdy z opisów posiada cztery części: część ogólną, mówiąca o pochodzeniu instrumentu, jego budowie i historii; część pod tytułem "dźwięk", opowiadającą o tym, jak gra się na danym instrumencie, jaki dźwięk wydaje, co na niego wpływa. Część trzecia, zastosowanie, przedstawia informacje, gdzie, w jakich gatunkach muzycznych obecnie lub historycznie, używany jest albo był dany instrument. Ostatnia część to ciekawostka, mówiąca o jednej z cech charakterystycznych instrumentu, informacje te pochodzą z różnych dziedzin.

Ilustracje to przede wszystkim zdjęcia instrumentów, z bliska, z daleka, w trakcie ich użytkowania, w trakcie tradycyjnych obrzędów czy koncertów.

Książka ta to coś w rodzaju małej encyklopedii instrumentów muzycznych, skupiająca się na faktach i głównych, najważniejszych informacjach ich dotyczących. Nie polecam jej do czytania przed snem, ale będzie ciekawostką dla dzieci zainteresowanych muzyką i różnymi instrumentami świata, czy to hobbistycznie czy w ramach edukacji szkolnej.

Z Nadzią czytamy ją po kawałku, wybierając kilka instrumentów na jedną część lektury. Poza samą treścią zaznajamiamy się też z dźwiękiem danego instrumentu - te łatwo znaleźć w internecie.

Czy polecam? Tak. Tak jak pisałam wyżej, to dobra encyklopedia instrumentów, choć domyślam się, że dla dzieci uczących się w szkołach muzycznych będzie zbyt ogólna i okrojona. Jednak na lekcje muzyki w szkole podstawowej czy średniej nada się bardzo dobrze.

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń