"Jaki to dinozaur? Atlas dla dzieci"

"Jaki to dinozaur?" to kolejna z książek z serii "Atlas dla dzieci". 

Książka rozpoczyna się od wstępu opowiadającego o dryfie kontynentów, ero mezozoicznej, skamieniałościach, podziale dinozaurów, ich występowaniu, życiu i wymarciu.

Następnie mamy opisy konkretnych gatunków dinozaurów podzielonych na rodzaje. Wśród zauropodów są: argentynozaur, brachiozaur, diplodok, brontozaur, zauroposejdon. Dinozaury kaczodziobe (hadrozaury) to: hadrozaur, edmontozaur, iguanodon, lambeozaur, parazaurolof. Wielkie teropody: allozaur, barionyks, deinocheir, karcharodontozaur, giganotozaur, megalozaur, spinozaur, tarbozaur, terizinozaur, tyranozaur. Średnich rozmiarów teropody: ceratozaur, deinonych, dilofozaur, kriolofozaur, utahraptor. Małe teropody: awimim, celofyz, dromeozaur, eoraptor, sinozauropteryks, troodon, welociraptor. Dinozaury pancerne: ankylozaur, gastonia, zauropelta. Dinozaury gruboglowe: pachycefalozaur, stegoceras, stygimoloch. Dinozaury rogate (ceratopsy): triceratops, centozaur, pentaceratops, protoceratops, styrakozaur. Stegozaury: stegozaur, kentrozaur, miragaia. Gady latające (pterozaury): pteranodon, dimorfodon, kecalkoatl, pterodaktyl. Gady morskie: ichtiozaur, kronozaur, mozazaur, plezjozaur, szonizaur. Krokodylomorfy: deinozuch. Inne: archeopteryks, smok wawelski, lisowicja.

Każdy z gatunków dinozaurów posiada opis, w skład którego wchodzą informacje o miejscu i okresie występowania, sposobach polowania, obrony, stylu życia, obok znajduje się też ramka z informacją w formie ciekawostki. Poza samym opisem dinozaurów są ramki z konkretnymi danymi: znaczeniem nazwy, sposobem odżywiania się, rozmiarami, miejscem odnalezienia, miejscem żerowania i okresem występowania. Niektóre z opisów posiadają też porównanie wzrostu człowieka i dinozaura - jedne z nich były ogromne, inne dużo mniejsze od ludzi.

Dla mnie ciekawostką są dwa gatunki znalezione na terenie Polski: smok wawelski i lisowicja, choć rodzajów dinozaurów odkrytych na terenie kraju było dużo więcej.

Atlas ilustrowany jest grafikami powstałymi na podstawie rekonstrukcji budowy danego gatunku, jak też zdjęciami pochodzącymi z parków dinozaurów, od czasu do czasu pojawiają się też zdjęcia kości, a jeszcze rzadziej - schematy szkieletów tych wymarłych zwierząt.

Może to mało istotna informacja, ale w jednym z opisów znalazłam słowa o tym, że dinozaury stworzyła Matka Natura, nie żadna istota nadprzyrodzona. Hip hip hurra!

Nadzia uwielbia dinozaury, to kolejna z jej pasji. Do książki więc zaglądamy często, szczególnie, gdy uda się nam kupić kolejną zabawkę czy gazetę dotyczącą tego tematu. To świetny sposób na próbę rozpoznania gatunku, dowiedzenia się o nim czegoś więcej.

Czy polecam? No pewnie! Wszystkim fankom i fanom dinozaurów. Ich gatunków jest o wiele więcej niż tylko te opisane z książce, ale myślę, że na początek będzie to przydatna encyklopedia do wstępnego zaznajomienia się z tematem.


Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń