"Kosmiczne dziewczyny" Libby Jackson

"Kosmiczne dziewczyny" kupiłam spory czas temu, zaczęłyśmy ją czytać, ale chyba na tamtą chwilę była zbyt nudna, więc odłożyłam jej dokończenie na bardziej przystępny moment. Gdy do niej wrociłyśmy, Nadzia nie mogla się od niej oderwać.

"Kosmiczne dziewczyny" to książka o 50 kobietach, które miały ogromny wpływ na rozwój badań kosmicznych, czy to w kosmosie czy na ziemi. Rozpoczyna się wstępem autorki, która opowiada o swojej drodze edukacyjnej i zawodowej do momentu stworzenia tej publikacji, dziś jest ona koordynatorką pracy brytyjskich specjalistów od lotów załogowych i problemów związanych z mikrograwitacją, co jeszcze niedawno wydawało się jej niemożliwe. Książka została podzielona na pięć rozdziałów tematyczno-czasowych: Przedpole podróży kosmicznych (->1957), Zaranie ery kosmicznej (1957 -> 1972), Stacje i promy kosmiczne (1972 -> 2000), Życie i działalność w kosmosie (2000 -> 2017), Przyszłość podbojów kosmicznych (2017 ->). Kobiety, których postacie zostały przedstawione w lekturze wykonywały różne zawody, były matematyczkami, fizyczkami, uczonymi, pilotkami, przedsiębiorczyniami, spadochroniarkami, kosmonautkami, prawniczkami, inżynierkami, pielęgniarkami, programistkami, włókniarkami, zegarmistrzyniami, fizjolożkami, szwaczkami, astronautkami, aktorkami, nauczycielkami, lekarkami, chemiczkami, polityczkami, psycholożkami, biochemiczkami, kierowniczkami lotów, działaczkami politycznymi, geolożkami, astrofizyczkami, badaczkami. Wiele z nich było pionierkami w swojej dziedzinie, z powodu płci, koloru skóry, pochodzenia czy statusu społecznego. Kobiety o których mowa w książce to: Émilie du Châtelet, Ada Lovelace, Jeannette Piccard, Mary Sherman Morgan, Jacqueline Cochran, Walentina Tierieszkowa, Jerrie Cobb, żony astronautów misji Mercury 7, Eilene Galloway, Mary Jackson, Dee O'Hara, Katherine Johnson, Margaret Hamilton, "Little Old Ladies" z Waltham, Poppy Northcutt, Rita Rapp, Dottie Lee, Szwaczki z ILC, Sally Ride, Swietłana Sawicka, Nichelle Nichols, Christa McAuliffe i Judy Resnik, Mae Jemison, Helen Sharman, Eileen Collins, Chiaki Mukai, Claudie Haignere, Patricia Cowings, Irene Long, Peggy Whitson, Julie Robinson, Suni Williams, Jeanne Lee Crews, Kalpana Chawla i Laurel Clark, Nicole Buckley, Berti Brigitte Meisinger, Samantha Cristoforetti, Noriko Shiraishi, Anousheh Ansari, Ginger Kerrick, Jelena Sierowa, Liu Yang i Wang Yaping, Kelly Latimer, Gwynne Shotwell, Frances Westall, Simonetta Di Pippo, Ellen Stofan, Monica Grady, Gerda Horneck, Anita Sengupta.

Opisie każdej z kobiet towarzyszy również cytat zaczerpnięty z jej życia, jak też ilustracja jej postaci stworzona przez studentki i studentów London Collage of Communication. Na stronach sąsiadujących ze wstępem autorki znajdziemy kalendarium dziejów eksploracji kosmosu od roku 1543 i dzieła Kopernika do roku 2016. Na końcu książki znajdują się strony do wykorzystania przez czytelniczki do zaplanowania własnej misji kosmicznej włącznie z dziedzinami, której będzie ona dotyczyć. Bo przecież wszystko jest możliwe jeśli bardzo mocno do tego dążymy - i taki właśnie jest przekaz książki "Kosmiczne dziewczyny". Nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy nie tylko bardzo chcieć, ale też pracować na spełnienie swoich marzeń.

Jednym minusem jaki zauważyłam jest brak podpisów do gwiazdozbiorów umieszczonych na wewnętrznej stronie obu okładek - nie każdy je zna i potrafi rozpoznać.

Czy polecam? Pewnie! Silne, odważne, wyjątkowe kobiety, badania i eksploracja kosmosu - nie pozostaje nic jak tylko zagłębić się w lekturze, i w marzeniach o samodzielnym badaniu przestrzeni kosmicznej.

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń