"Ciało człowieka" (seria Pierwsza encyklopedia) Stephanie Ledu

Kolejna książką o anatomii dla dzieci w Nadzi biblioteczce jest "Ciało człowieka". To książeczka bardziej do oglądania niż do czytania, składa się z podpisanych krótkimi wyrażeniami lub pojedynczym słowami, obrazków, których jest tutaj sporo, dzięki czemu przekazanych zostało dużo informacji. Każdy omawiany temat posiada dodatkowo odpowiedź na jakieś związane z nim pytanie, jak też często pojawiają się zadania do wykonania czy zastanowienia. Na końcu każdego z rozdziałów jest test sprawdzający ilość zapamiętanych informacji.

Książka została podzielona na pięć rozdziałów: Ty i twój świat, Żywa istota, Pięć zmysłów, Jak dbać o swoje ciało?, Zdrowie, i rozdział dodatkowy: Zapamiętaj!

Ty i Twój świat opowiada o wyglądzie fizycznym, różnicach anatomicznych pomiędzy płcią fenotypową, różnych rodzajach ruchu, kontaktach z innymi. Żywa istota zaś mówi o narodzinach dziecka, etapach życia, starzeniu i śmierci, oddychaniu, jedzeniu, spaniu, myśleniu i działaniu. Pięć zmysłów to oczywiście oczy, uszy, skóra i dotyk, nos, smak. Jak dbać o swoje ciało to rozdział o higienie, aktywności fizycznej, jedzeniu, zębach. Zdrowie opowiada o drobnych urazach, podręcznej apteczce, o czym informuje ciało, częstych chorobach, wizytach u lekarza, szpitalu, niepełnosprawności ruchowej, zmysłowej, intelektualnej. Istotny jest rozdział o tytule Zapamiętaj, zawiera on schematy części ciała, układu mięśniowego, szkieletowego, krwionośnego, organów, ale co ważniejsze, są tu rady, jak dbać o ciało, i czego nikt nie ma prawa robić, wytlumaczonych też zostało kilka wyrażeń jezykowych.

Właściwie minusów tej książki jest niewiele: określenie "niepełnosprawność umysłowa i psychiczna" - tu chyba jednak zawiodło tłumaczenie, pomylenie waginy z wulwą, wciąż jednak wolę to, niż określenie "żeńskie narządy płciowe" z poprzedniej książki, brak informacji co znaczy "kochać się" w temacie zapłodnienia, 

Na plus? Nazbiera się tego dużo. Różnorodność występujących postaci wyglądających w każdy możliwy sposób. Określenie "gruby" jako neutralne, nie podszyte fatshamingiem, jako przeciwieństwo szczupłego. Naturalnie ukazane owłosienie dorosłych ludzi. Właściwie nic nie jest tu wartościowane, ani zachowania, ani emocje, ani uczucia, nie wspominając o wyglądzie - książka może nie jest ciałopozytywna, ale na pewno jest napisana w duchu ciałoneutralności. Poruszenie tematu śmierci ludzi, ale i wszystkich innych żyjących istot, alergii. Ważna dla mnie jest omówiona tematyka niepełnosprawności, rehabilitacji, różnorodnych sposobów porozumiewania się (język migowy, alfabet Braille'a), zajęć logopedycznych, osób z zespołem Downa, autystów. W końcu gdzieś tematyka osób z niepełnosprawnością została ukazana bardzo neutralnie, bez żadnego wartościowania, czasem tak po prostu bywa. Bardzo ważnym tematem jest podkreślenie autonomii i tego, czego innym robić wobec nas nie wolno.

Jeśli szukacie dobrej książki o anatomii dla dzieci 3+, mądrej, wartościowej a nie wartościującej, z dużą ilością obrazków, które można omawiać wraz z dzieckiem, będzie to świetna pozycja. Mam wrażenie, że jedna z najlepszych na polskim rynku dotycząca budowy ciała i jego funkcjonowania dla maluchów. Sporo w niej wiedzy, ale nie za dużo, odpowiednio do wieku małych odbiorców i odbiorczyń. Polecam z czystym sumieniem!

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń