"Ale ja Cię nie znam! Jak odmawiać obcym" Dagmar Geisler

Lusia czeka pod szkołą na osobę, która zabierze ją do domu. Podchodzą do niej różne osoby, dalsza znajoma, pracownik taty, obcy pan, sąsiadka - Lusia wie, że nie zna ich dobrze, albo prawie wcale, nie wie, jak mają na imię, nazwisko, gdzie mieszkają, co lubią, w jaki sposób żyją, więc każdej z tych osób odpowiada: "Ale ja Cię nie znam. Nigdzie z tobą nie idę! Poza tym mama kazała mi zaczekać". I właśnie o tym jest ta książka, nie tylko o grzecznym odmawianiu obcym, ale też o zadaniu sobie pytania, kogo rzeczywiście dziecko zna i komu może zaufać. Książka "Ale ja Cię nie znam!" to podstawa do uczenia własnego dziecka bezpieczeństwa, by nie padło ofiarą przestępstwa czy porwania kiedy znajduje się poza zasięgiem naszej bezpośredniej opieki. Bardzo podoba mi się zadawanie sobie pytań na temat tego, czy znamy kogoś wystarczająco dobrze, co to znaczy znać kogoś dobrze, co powinno się o tym kimś wiedzieć, jak reagować na nachalne zaczepki. Na początku lektury znajduje się lista osób z którymi Lusia może pójść bez pytania, z którymi za zgodą rodziców, z nikim spoza tej listy nigdzie jej pójść nie wolno. Na końcu książki jest podobna lista z wolnymi polami na imię dziecka, osoby opiekuńczej (cieszę się, że to miejsce jest wolne, bo nie wszystkimi dziećmi opiekują się oboje rodzice, mogą być to też dziadkowie czy ciocia i wujek) i osoby, z którymi i na jakich zasadach dziecko może pójść.

Dodatkową zaletą jest przedstawienie postaci z którą poszła Lusia - to jej brat, stereotypowo patrząc wcale nie wzbudzający zaufania swoim wyglądem, w kurtce z ogromnymi ćwiekami, z tunelami w uszach, w koszulce z piracką czaszką. Ale to właśnie jego Lusia zna, wie o nim najwięcej. A dzięki takiemu właśnie wizerunkowi przełamany zostaje stereotyp tego, jak powinna wyglądać osoba godna zaufania, i, że wygląd o niczym nie świadczy. Najbardziej niebezpieczny w swoim zachowaniu zdaje się elegancki pan jeżdżący samochodem - stereotypowo wydający się być godnym zaufania, co wcale nie jest prawdą.

"Ale ja Cię nie znam!" to książka omawiająca priorytetowy temat bezpieczeństwa dziecka w świecie pełnym zagrożeń ze strony obcych dorosłych. Każde dziecko i każdy rodzic powinni zapoznać się z jej treścią, obowiązkowo. Polecam, szczególnie ze względu na wątek analizy tego, czy dziecko rzeczywiście kogoś zna.

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń