"Która to Malala?" Renata Piątkowska

"Która to Malala?" to książka biograficzna przeznaczona dla młodszych odbiorców i odbiorczyń, opowiadająca historię najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla: Malali Yousafzai.


Historia Malali rozpoczyna się od ataku terrorystycznego na życie Malali, przeprowadzonego przez Talibów. Podczas powrotu ze szkoły busem została ona postrzelona w głowę przez jednego z napastników. W dalszej części, dzięki zacytowanym fragmentom rozmów dowiadujemy się kim właściwie jest Malala: to piętnastoletnia Pakistanka, która przez jakiś czas pisała bloga pod pseudonimem Gul Makai, opisując tam prowadzoną przez Talibów politykę zamykania szkół i ograniczania do zera możliwości nauki dla dziewcząt. Piętnastolatka miała na tyle odwagi, by, pomimo grożącym jej konsekwencjom, sprzeciwić się Talibom. Później przeczytać możemy o przebiegu leczenia Malali, na zmianę z jej sennymi wizjami i wspomnieniami z rodzimego Pakistanu. Malala nie mając szans na wyzdrowienie w Pakistanie, przetransportowana została do szpitala w Londynie. Poznajemy też rodziców Malali, dwójkę kochających się ludzi walczących o lepsze jutro dla siebie i dzieci. Nie zapomniano też o akcji wysyłania kartek wsparcia dla młodej dziewczyny. Po wybudzeniu się ze śpiączki, Malala nadal pisała bloga, w książce zamieszczone zostały fragmenty jej wpisów. Następnie pokazane zostało życie Malali i jej rodziny w Wielkiej Brytanii, tęsknota za domem, przyjaciółmi. Nie mogłam wyjść z podziwu wobec świadomości społecznej wypływającej z rozmów Malali z jej przyjaciółką, właściwie nastolatek mieszkających gdzieś na końcu świata, gdzie władzę utrzymuje pseudoreligijny reżim. Po chwili jednak uświadomiłam sobie, że i u nas, w Polsce, nie brak świadomych nastolatków i nastolatek. Za moich czasów niestety tematy dotyczące kwestii społecznych i politycznych nie były poruszane przez młodzież, zajętą innymi sprawami. Cieszę się bardzo, że sytuacja pod tym kątem się zmienia, mam też świadomość, że na zmianę wpłynęła powszechna dostępność do informacji, czyli Internet.
Ostatni rozdział poświęcony jest dokonaniom Malali na gruncie międzynarodowym, otrzymanym przez nią nagrodom, przemówieniom, i planom na przyszłość.

"Która to Malala?" to ważna książka, szczególnie w temacie dostępu do edukacji, praw kobiet i praw człowieka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka. Niestety, ze względu na dość drastyczny opis postrzelenia, pozostaje nam albo czytając ominąć najtrudniejsze momenty lub zmienić słowa, albo pozostawić lekturę na późniejszy wiek dziecka. Sama preferują opcję pierwszą, ponieważ na tą część edukacji nigdy nie jest za wcześnie. Przyszłość należy do naszych dzieci. One muszą wiedzieć, że nawet gdy wydaje się, że nie mamy żadnych możliwości, tak na prawdę wiele możemy zmienić. Choćby na gruncie lokalnym.

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń