"Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat" Carolina Paul

"Girl Power" to książka napisana przez strażaczkę na podstawie jej własnych, osobistych doświadczeń. Opowiada ona o historiach z życia autorki, wyczynach, których próbowała dokonać, z mniej lub bardziej udanym skutkiem. Każda z eskapad jednak uczy autorkę kolejnych umiejętności, nie tylko praktycznych ale i związanych z dobrostanem psychicznym. Mamy tu dziecięcą próbę zbudowania łodzi z kartonów po mleku, próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w chodzeniu na kolanach, wspinaczkę na most po linach, lot na paralotni, wspinaczkę górską, nurkowanie w poszukiwaniu zwłok, sport, a dokładnie mówiąc skeleton, spływ katamaranem, udział w strażackiej akcji ratunkowej. Każda z przygód okraszona jest analizą psychologiczną zachowań autorki, jej przemyśleniami, analizą sytuacji i otoczenia. Autorka pokazuje nam radzić sobie ze strachem, porażką, jak oswajać emocje, zwłaszcza te postrzegane jako negatywne. Nie brak tu nawiązań do stereotypowego postrzegania kobiet, autorka świetnie radzi sobie z przełamywaniem tych stereotypów, choćby w przypadku skeletonu. Każdy rozdział posiada miejsce na własne notatki na temat przygotowanych przez autorkę pytań czy zadań, np. "Kiedy ostatni raz zbudowałaś coś własnoręcznie? (...) czy to była łatwizna? Czy ciężka harówka?", "Wymień cztery osoby, które podziwiasz. Zapisz, co Cię w nich inspiruje. (...) Pomyśl, w jaki sposób mogłabyś wzbogacić swoje życie o te cechy". Dodatkowo w książce znajdują się zadania do wykonania, pod tytułem "Odważ się", np: poznać kogoś nowego, zawiązać węzeł ósemkowy, nabrać pewności siebie, ruszyć śladami zwierząt, prowadzić dziennik przygód, skradać się jak tropiciel, znaleźć gwiazdę polarną, na trening mózgu, uspokoić, na akt mikroodwagi, nauczyć się rozpoznawać chmury, nie zmarznąć, obliczyć czas do zachodu słońca, znaleźć wodę, wzmocnić, skoncentrować, przeciwstawić wewnętrznemu trollowi, wizualizować sukces, zmierzyć temperaturę na zewnątrz (w stopniach Farenheita), używać mapy, używać narzędzi, zabłądzić, zaplanować wyprawę, wyjść ze swojej strefy komfortu, zrobić kompas. Każde z zadań posiada nie tylko treść, ale i wskazówki jak je wykonać, rady, informacje, które mogą być przydatne, jak w formie opisowej tak i czasami graficznej, np: "Sprawdź swój ekwipunek", "Sprawdź, czy masz wszystko, by zmienić oponę",  "Zaplanuj swoją wyprawę", "Jak zbudować łódź z kartonów po mleku", "Jak zawiązać węzły", "Jak się czujesz?" (graficzne ilustracje emocji).
We wszystkich z rozdziałów pojawiają się zabawne, acz motywacyjne rysunki lub komiksy, tj. "W prawa - znaki szczególne!", diagramy "Życie pełne przygód" i "Życie bez przygód", graf "Skoczyć z urwiska, czy nie skoczyć?", "Miara odwagi", "Budowa mózgu odważnej dziewczyny", "Międzynarodowy słownik odważnych dziewczyn", "Mapa krainy odważnej dziewczyny".
Kolejną ciekawostką są krótkie notki biograficzne "bohaterek", kobiet, których postaci odnosić mogą się do treści opowieści, są to: Laura Dekker, Julie Munger, Kelley Kalafatich, Rebecca Rusch, Ka'iulani Murphy, Nelly Bly, Brooke Raboutou, Quincy Symonds, Marie Antoine, Ashima Shiraishi, Towarzystwo Walecznych Serc, Mae Jemison, Bessie Coleman, Alison Wright, Crina "Coco" Popescu, Fanny Workman, Aidan Campbell, Claire Marie Hodges, Betty Reid Soskin, Erica Bergman, Cristina Zenato, Gertrude Ederle, Sylvia "Jej Głębokość" Earle, Pasang Lhamu, Farhana Huq, Lynne Cox, Annie Taylor, Maya Gabeira, Buffy Bailey Burge, Maria Noakes, Polly Green, Roz Savage, Roberta Gibb, Kathrine Switzer, Willow McConochie, Księżniczka Ka'iulani, Lea Ann Parsley, Hallie Daggett, Nancy Hood. Poza krótkimi biografiami mamy też cytaty mniej i bardziej znanych kobiet: Amelia Earhart, Mia Hamm, Julie Munger, Mae Jemison, Maya Angelou, Barbara Hillary, Brooke Raboutou, Faith Dickey, Augusta Van Buren, Shannon Fitzgerald D'Alessio, Laura Dekker, Harriet Beecher Stowe, Diane Arbus, Aidan Campbell, Hanii Prinsloo, Julia Sorel, Erika Bergman, Mamie "Peanut" Johnson (o Mo'ne Davis), Kira Salak, Georgie White, Anna Flitzpatrick, Diane Ackerman, Roz Savage, Ishita Malaviya, Willow McConochie, Eleanor Roosevelt, Lea Ann Parsley, Ramona Atherton. Kojarzycie te nazwiska? Ja w większości do czasu lektury ich nie znałam. Największym plusem jest tutaj różnorodność bohaterek i autorek cytatów, pochodzą one z różnych czasó, epok, miejsc na świecie, zajmowały lub zajmują się różnymi dziedzinami życia, co pozwoli dziewczynom nie tylko na poznanie herstorii, ale i znalezienie kogoś, z kim będą mogły się utożsamiać.


"Girl Power" to książka dla dziewczyn, które są lub chciałyby być rządne przygód, mają plany i pomysły, które chciałyby zrealizować, ale też, a może tym bardziej dla tych, które ze względu na stereotypy nie czują się na tyle ani silne ani odważne. Dla tych pierwszych książka będzie świetnym poradnikiem i pomocą do rozwoju swoich pasji, te drugie spróbuje nauczyć odwagi i determinacji w działaniu. Praktyczne umiejętności, dodawanie odwagi, genialne bohaterki, czasami zabawne przygody z życia autorki, ale i dużo wsparcia emocjonalnego, nauka radzenia sobie z emocjami, nabieranie odwagi (nie mylić z brawurą), to główne aspekty i cele tej książki. Polecam oczywiście bez żadnych wątpliwości! :)

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń