Opuszczony dwór w Przewrotnem

Będąc przejazdem w niedalekim Przewrotnem (woj. podkarpackie), wybrałam się w końcu by z bliska zobaczyć opuszczony dworek, którego ściany jedynie prześwitują przez otaczający park. Poza mieszkańcami Przewrotnego, fascynatami i fascynatkami Urbexu i zwiedzania zabytków zapewne nikt nie wie o istnieniu tego uroczego, ale również bardzo zniszczonego budynku. Tym bardziej, że jego widoczność ze znajdującej się obok drogi jest nikła, nawet zimą, gdy drzewa pozbawione są liści.

Dwór w otoczeniu zniszczonego i koszmarnie zaśmieconego dziś parku, znajduje się przy skrzyżowaniu dróg w kierunkach: Raniżów, Styków, Przewrotne. Poczytajmy co o dworku jako obiekcie historycznym pisze Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu:

Miejscowość i pełny adres: 36-003 Przewrotne. gm. Głogów Młp. powiat rzeszowski
Nr wpisu do rejestru: Decyzja WKZ w Rzeszowie nr A- 903 z dnia 29.04.1975r.
Właściciel: Własność prywatna
Użytkownik: Nie użytkowany
Historia obiektu:
Dwór został wzniesiony ok. poł. XIXw. dla właścicieli Dolińskich i Politalskich. W 1845r. właścicielką dóbr Przewrotne wraz z przyległościami zostaje Anna z Dolińskich Politalska. W 1938r. właścicielem majątku został Kazimierz Maran 2 imion Politalski. 20. X.1945r. w wyniku dekretu o reformie rolnej dwór został przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Od 1945r. użytkownikami dworu były instytucje i urzędy: poczta, szkoła, ośrodek zdrowia, gminna rada narodowa i pełnił również funkcję mieszkalną. Od 1993r. dwór wraz z parkiem stanowi własność prywatną. Budynek dworu murowany z cegły, parterowy, otynkowany, na podmurówce z kamienia, częściowo podpiwniczony.
Założony na rzucie wydłużonego prostokąta, dwutraktowy z dostawioną w elewacji tylnej - ogrodowej werandą wspartą na 4 drewnianych słupach. Elewacja frontowa/ płd/ z podcieniem wnękowym wspartym na 6 kolumnach, Ściany budynku ujęte cokołem, górą gzymsem kostkowym i rozczłonkowane pilastrami, w zwieńczeniach obramień okien podcienia i werandy płyciny w formie ¼ koła wypełnione motywem wachlarzowatym. Dach czterospadowy, konstrukcji drewnianej, kryty blachą
Pow. użytkowa: Ok.554m2
Stan techniczny: Budynek dworu znajduje się w złym stanie zachowania, wymagającym podjęcia w I kolejności prac zabezpieczających przed dalszym niszczeniem i dewastacją oraz kompleksowych rewaloryzacyjnych łącznie z parkiem i przywróceniem nie istniejącego obecnie układu wodnego /stawy/. Obiekt jest od kilkunastu lat opuszczony i nieużytkowany.
Otoczenie i sąsiedztwo:  Otoczenie dworu stanowi park, krajobrazowy. Wjazd na teren dworu drogą usytuowaną na dawnej grobli pomiędzy nieistniejącymi obecnie stawami. Od strony północnej na skraju parku zlokalizowane są pozostałości dawnych zabudowań folwarcznych.











Obok dworu znajduje się figura św. Antoniego, postawiona tam w 1922 roku jako wotum dziękczynne za cudowne uleczenie. Niestety nie udało mi się odnaleźć całości dotyczącej go historii.



Do dworku prowadzi aleja:


Przez teren parku przepływa niewielka rzeczka:



Niestety do środka nie udało mi się zajrzeć, drzwi zamknięte są na kłódkę a okna zasłonięte deskami. Szkoda. Mam nadzieję, że obecny właściciel w końcu zajmie się remontem jednej z piękniejszych budowli podkarpacia. Oby.

Komentarze

  1. Klimatyycznie, szkoda, że do środka nie można wejść. Budynek za raz będzie do rozbiórki, ciekiewe, że gmina nie ma pomyłu. na budynek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozebrać go nie mogą, jest w rejestrze zabytków, a właścicielem jest osobą prywatna, która zupełnie nie interesuje się posiadłością, nie urząd gminy.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń