"Szarość miejskich mgieł" Edyta Świętek

Za książkę dziękuję Czytanince (https://m.facebook.com/czytaninka/?tsid=0.9924667736187198&source=resultu której w konkursie ją wygrałam.

"Szarość miejskich mgieł" jest czwartym tomem sagi "Spacer aleją róż", sagi opowiadajacej o losach rodzin Szymczaków i Pawłowskich, mieszkających na osiedlu Nowa Huta pod Krakowem. W tej części autorka zabiera nas do rzeczywistości końca lat 60-tych, początku 70-tych wraz z ich ponurą rzeczywistością. Powroty z więzienia, Służba Bezpieczeństwa, Milicja Obywatelska, zmieszane z rodzinnymi perypetiami bohaterów.

Pierwsze moje skojarzenie to lektura z młodości mojej mamy, "Opowieści sentymentalne". Szczerze doceniam i podziwiam znajomość historii dzielnicy, z najdrobniejszymi jej detalami, zgrabnie wplecionymi w losy rodzin. Urzekła mnie również przepiękna szata graficzna uprzyjemniająca czytanie. Książkę czyta się szybko, mi, pomimo jej objętości w ilości 479stron, zajęło to 2dni. Zupełnie jednak nie jest to mój typ lektury, nie umiem utożsamić się z bohaterami, ich doświadczenia, jak również miejsca akcji są mi obce. Elementami, które mnie osobiście zainteresowały były strajki studenckie i hippisowska eskapada Karola.

Książkę polecam osobom, które lubią rodzinne opowieści, podobne do radiowych "W Jezioranach" czy "Matysiakowie", przedstawiające zwykłe życie zwykłych rodzin, nie znajdzie tutaj jednak nic dla siebie ktoś lubiący szybką akcję czy filozoficzne rozważania.


Komentarze

 1. Szkoda, że książka nie przypadła Ci do gustu. Ja uwielbiam tę sagę i z zapartym tchem śledzę losy Szymczaków ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie nie potrafię utożsamić się w żaden sposób z jej bohaterami, być może moje życie jest zbyt dalekie od opisywanej tam rzeczywistości.

   Usuń
 2. Mnie podoba się saga i z niecierpliwością czekam na 5 tom.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń