"Bądź tym, kim jesteś!" Todd Parr

Książka "Bądź tym, kim jesteś" przeznaczona jest dla dzieci zaczynających przygodę z samodzielnym czytaniem, przede wszystkim ze względu na niewielką ilość zawartej w niej treści, jak i dla młodszych dzieci do wspólnej lektury z rodzicami.


Każda strona zawiera w sobie jedno motywacyjne zdanie uzupełnione tematycznym obrazkiem.

Cała treść książki zawiera się w tytule "Bądź tym, kim jesteś", bez względu, a może właśnie ze względu, na wiek, kolor skóry, miejsce zamieszkania, język którego używasz, pochodzenie. Każdy i każda zasługuje na szacunek i miłość, a różnice i odmienność są wartościami, które ubarwiają życie, warto również je nawzajem poznawać, poznając innych ludzi, ich życie i kulturę czy upodobania. Nie brak tu również słów o życiu wewnętrznym, o odczuwaniu emocji i byciu w zgodzie z nimi, okazywaniu uczuć, życiu w zgodzie z własnymi potrzebami, samorozwoju, nauce zgodnie ze swoimi potrzebami i szukanie sposobów, dzięki którym nauka staje się łatwiejsza, pewności siebie i obronie własnych przekonań, a nawet o tym, że wyrażać siebie można poprzez własny strój i image. Wśród słów o relacjach z innymi pojawia się rada, by szukać osób z którymi się rozumiemy, coś nas z nimi łączy, i z nimi się trzymać.

Ilustracje są po prostu cudowne w swoim przekazie, choć wcale nie skomplikowane artystycznie. Osoby w dwóch różnych kolorach butów (pięknie przedstawiony fakt, iż wcale niekonieczne jest dostosowywanie do norm społecznych), kolory skóry realne i wcale nie realne, różne kolory włosów, fryzury (nawet dredy są), chłopiec w szalu boa, dziewczynka ze skrzydłami, w różowej czapce pirackiej z kokardą zamiast czaszki, inna grająca w bejsbol, jest nawet kolorowy robot i kosmici.

Na ilustracji dotyczącej języków jest wzmianka o języku migowym i językach zwierząt, którymi one również się porozumiewają, jak też o nauce innych języków.

Wśród domów mamy bloki, domy jednorodzinne, moskiewski budynek, dom z afrykańskiej wioski (brak mi wiedzy, by określić skąd dokładnie pochodzi, Afryka to ogromny kontynent a nie jednorodne państwo), przyczepę kempingową i psią budę.

Uwielbiam ilustracje do słów "Miej odwagę" i malutką rybkę podpływającą do wielkiego rekina, i do "Broń swoich przekonań", gdzie mała myszka krzyczy do atakującego ją kota wielkie i zdecydowane "NIE!" - cudowny przekaz o stawianiu granic pomimo czyjejś rzeczywistej bądź nie, przewagi.

Na jednej ze stron dzieci uczą się rozróżniać emocje, które to emocje przedstawione są na przykładzie pieska, co mówi też o tym, że nie tylko ludzie je odczuwają.

Na stronach mówiących o poznawaniu inności mamy różne tradycyjne potrawy i stroje, i grupę osób, które wspólnie spędzają czas, poznają siebie i nawzajem swoją kulturę.

Jedynym zauważonym przeze mnie minusem są bardzo jaskrawe kolory, zbyt intensywne dla maluchów.

Strony książki są z dość grubego papieru, okładka twarda, w dużym formacie (26cmx26cm), ilustracje powstały na tablecie do rysowania, gdzie najpierw tworzone były czarne kontury, później zaś były one wypełniane kolorami, czcionka użyta w publikacji wymyślona została przez autora.

Książkę czytać można ze starszymi maluchami, gdzie tekst będzie wartością dodaną, a książkę użyć można do poznawania podstawowych kolorów, wskazywania i nazywania elementów na nieskomplikowanych ilustracjach. Jak również ze starszymi dziećmi, w rozmowach z którymi można wgłębić się w treść słów, a przede wszystkim ilustracji, na których analizie i wypływających z nich wnioskach spędzić można wiele godzin. Taka mała książka, a tyle w niej pozytywnych treści.

Na koniec dodam jeszcze, że w pierwszej chwili w formie przekazu książka skojarzyła mi się z inną, posiadaną przez nas lekturą, "Zasady są po to, żeby je łamać. Dziecięcy przewodnik po anarchii".

Czy polecam? Oczywiście, że tak. Komu? Rodzicom, dla których wychowanie dzieci w szacunku dla odmienności i w duchu toleracji jest ważne, ważne jest też wychowanie pewnej siebie i swojej wartości młodej osoby. Rodzicom, których dzieci należą do grup mniejszościowych lub z takimi osobami się spotykają. Rodzicom, dla których zwierzęta i szacunek dla nich jest równie ważny, jak szacunków do istot ludzkich. Komu nie polecam? Długa lista... W skrócie: wszystkim rodzicom i nauczycielom zgadzającym się z ideą polityki edukacyjnej ministra Czarnka.

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń