"Globalne ocieplenie. Co Ty możesz zrobić?" Glenn Murphy

"Globalne ocieplenie" to swego rodzaju encyklopedia dla starszych najmłodszych, zapoznająca dzieci z tematem kryzysu klimatycznego. Dla Nadzi jest zbyt "dorosła" ale mimo to wyciagnęłyśmy z jej treści dużo, mimo, że wiele rzeczy musiałam "konwertować" na prostszy i łatwiejszy do przyswojenia język.


Książka "Globalne ocieplenie" podzielona jest na cztery części: Co to jest globalne ocieplenie?, Co to dla nas oznacza?, Co wspólnie możemy zrobić?, Co Ty możesz zrobić?. Każda z części podzielona jest na rozdziały.
Część pierwsza to postępujące zmiany w temperaturze panującej na Ziemi, informacje dotyczące paliw kopalnych, ich wydobywania i procesu powstawania, czym są, jak powstają i jaki wpływ mają gazy cieplarniane, czym właściwie jest i jak przebiega efekt cieplarniany, przyrost ludności na świecie, jak życie w mieście wpływa na środowisko.
Część druga, Co to oznacza dla nas? zawiera informacje o szybkim topnienia lodowców i wynikających z tego konsekwencjach, przyrost poziomu mórz i oceanów, radykalne zmiany pogodowe, klęski żywiołowe, zanieczyszczenie środowiska, smog, rozprzestrzenianie się chorób, wywieranie gatunków zwierząt - co najbardziej poruszyło Nadzię.
Część trzecia prezentuje takie tematy jak: współpraca międzynarodowa w celu ograniczenia zmian klimatycznych, ekologiczne źródła energii, ekologiczny transport, ekologiczne rozwiązania w domu, ochrona lasów i oceanów.
Część czwarta to poradnik, jak my możemy zatrzymać zmiany klimatu: wyjaśnienie czym jest ślad węglowy, obliczanie własnego śladu węglowego, sposoby na oszczędność energii, wody, poziom dostępu do niej w poszczególnych rejonach świata, zmniejszenie ilości odpadów, recykling, bioreaktory domowe, codzienne rady dotyczące codziennych czynności mające wpływ na środowisko.
Na końcu książki znajduje się słownik i indeks terminów.

Książka zawiera nie tylko interesującą merytorycznie treść, ale i ciekawe rozwiązania graficzne. Nie brak w niej zdjęć, wykresów, map czy schematów. Ułatwiają one zrozumienie poszczególnych tematów, jak też uprzyjemniają czytanie. Sama treść przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9-10lat. Minusem jest część przedstawionych w ostatniej części rozwiązań, których nie da się na chwilę obecną przełożyć na polską rzeczywistość.

Zmiany klimatyczne są bardzo ważnym i istotnym tematem, od nas bowiem zależy przyszłość świata w jakim będziemy żyć, w jakim żyć będą nasze dzieci. Warto więc świadomość ekologiczną budować w nich od samego początku. Bez zastanowienia więc polecam tą lekturę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Warto poszerzać swoją wiedzę  i świadomość.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń