"Chłopaki chojraki" Marcin Prokop

"Chłopaki chojraki" miała być zapewne odpowiedzią na książki z serii "Damy, Dziewuchy, Dziewczyny" przeznaczoną tym razem głównie dla chłopców. Napisania jej podjął się Marcin Prokop. Czy z udanym skutkiem? Moim zdaniem tak. Postaci pojawiające się w książce to: Bronisław Malinowski (antropolog podróżnik), Jan z Kolna (nie istniejąca nigdy postać legendarna), Maksymilian Faktorowicz (założyciel firmy Max Factor, rewolucjonista w dziedzinie kosmetyki), Bracia Warner (ci od wytwórni filmowej Warner Bros.), Antoni Cierplikowski (fryzjer), Żwirko i Wigura (konstruktor i pilot samolotów), Witold Pilecki (bohater II wojny światowej), Kazimierz Michałowski (archeolog), Korczak Ziółkowski (rzeźbiarz), Ryszard Kukliński (tajny agent), Zbigniew Religa (lekarz kardiochirurg), Jerzy Kukuczka (himalaista), Zbigniew Wodecki (muzyk, piosenkarz), Jerzy Owsiak, Aleksander Doba (kajakarz), Wiesław Nowiński (twórca atlasu mózgu), Janusz Kamiński (operator filmowy), Krzysztof Warlikowski (reżyser teatralny), Adam Małysz (skoczek narciarski), Robert Kubica (kierowca F1). Przez książkę prowadzi nas Bronisław Malinowski, który od wielu lat jest duchem, i może zabrać dzieciaki na drugą stronę, by mogły one poznać innych znanych i wyjątkowych mężczyzn (głównie tych, których historia związana jest z Polską). Z każdą ze zmarłych postaci przeprowadzony jest wywiad dotyczący jej życia i dokonań, w przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób. O żywych za to słyszymy jedynie opowieści. Dość zabawne bywają nawiązania do bycia duchem, świata zmarłych, czy obowiązujących tam zasadach. Każdej kolejnej postaci towarzyszą wyjaśnienia używanych terminów, ciekawostki z nią lub jej profesją związane, dzięki temu książka nie jest ani nudna, ani niezrozumiała dla najmłodszych. Mi samej jej czytanie przyniosło ogromną frajdę.


Czy polecam? Hmm... Tak. Poza aspektem życia po śmierci, który w naszym domu potraktowany jest jako żart, dla osób wierzących (w jakąkolwiek religię) może być kontrowersyjny. Jeśli chcecie pokazać Waszym synom postaci godne naśladowania, a jednocześnie zapoznać ich z historią Polski, będzie to jedna z lepszych pozycji literackich.

Komentarze

  1. Oo, nie słyszałam jeszcze o tego typu książce, ale pomysł Prokop miał świetny, bo wiele dzieci i nie tylko nie zna wybitnych Polaków.
    Dzięki za rezencję i pozdrawiam!
    AleksandraCzaja.Blogspot.Com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aktualnie jest dużo książek o ważnych i wybitnych Polkach, o których prawie się nie mówi i nie pamięta.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń