Gra planszowa stworzona przez UNHCR rozpoczynająca się słowami "Kiedy musisz uciekać..."

Uchodźca - to osoba, która "na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych przebywa poza granicami państwa, którego jest obywatelem, i nie może lub nie chce z powodu tych obaw korzystać z ochrony tego państwa." (Konwencja Genewska z roku 1951 dotycząca statusu uchodźców)

Dziś, z okazji Światowego Dnia Uchodźcy przedstawię Wam publikację która pewnie dostępna jest jedynie w archiwach lub bibliotekach. Wydana została przez Biuro Łącznikowe UNHCR w Warszawie (obecnie Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców). Ja znalazłam ją w bibliotece biura Amnesty International Polska. Nie udało mi się odnaleźć nawet informacji kiedy została wydana, ani jaki jest jej właściwy tytuł (jeśli ktoś zna te informacje, chętnie uzupełnię o nie mój wpis). Pomimo to warta jest uwagi.


Sama gra to typowa gra planszowa dla dwóch do sześciu osób, do której potrzeba jednej kostki do gry, pionka i pięciu monet/żetonów dla każdej z osób grających. Reguły? Zaczyna osoba, która wyrzuci najwięcej oczek na kostce, każdy kolejny rzut to ilość pól do przejścia, celem jest bezpieczne dotarcie do mety, a żetony/monety potrzebne będą do płacenia za różne rzeczy. Na graczy i graczki w trakcie czeka kilka "niespodzianek", pola na których tracimy kolejkę, cofające o kilka pól, umożliwiające przesunięcie się do przodu za odpowiednią opłatą lub bez niej.
Zastanawiacie się zapewne, co ta gra wspólnego ma z osobami z doświadczeniem uchodźczym? Otóż, każde z pól specjalnych dotyczy właśnie uchodźctwa: porzucenie części zbyt ciężkiego bagażu, ukrywanie się, zabłądzenia na terytorium na którym trwają walki, wyczerpująca podróż, przymusowy pobyt w szpitalu ze względu na stan zdrowia, opłata za przejazd, pobyt w więzieniu, szczęśliwe trafy pomagające w ucieczce. Celem gry, metą, jest zaś obóz dla uchodźców. Czy tylko ja zauważyłam, że większość pól dodatkowych jest naznaczona negatywnymi doświadczeniami? Ale tak właśnie wygląda ucieczka w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Sama plansza i jej oprawa wizualna uzupełnia przekaz pól dodatkowych, tworząc z nich całościową historię.


Ale plansza z grą zawiera coś jeszcze, kilka zadań-ćwiczeń uzupełnionych krótkimi tekstami z wyjaśnieniem. Pierwsze z nich to nadanie imion bohaterom i bohaterkom na okładce, dzięki czemu przestają być dla nas anonimowi i anonimowe, drugie - narysowanie przedmiotów, które główna dwójka bohaterów historii zabrała ze sobą, trzecie - zaznaczenie których z narysowanych rzeczy będą potrzebować najbardziej, czwarte - wybranie z zestawu słów kilku najbardziej pasujących do tego, co obecnie czują bohaterowie. Tutaj następuje miejsce na grę. Po niej jest zadanie piąte - uzupełnienie tekstu o osobach z doświadczeniem uchodźczym odpowiednimi słowami znajdującymi się w ramce, szóste - określenie co osoby z doświadczeniem uchodźczym czują w nowym miejscu zamieszkania, i czy łatwo czy trudno jest sobie im poradzić z kolejnymi sytuacjami. Siódme zadanie to pytanie, co gracze i graczki, czytelnicy i czytelniczki zrobiły i zrobiliby gdyby dwójka bohaterów trafiła do ich szkoły. Na każdej ze stron poza zadaniami umieszczone są również kolejne fragmenty historii dwójki głównych bohaterów, jak też różne informacje. Powody, dlaczego ludzie muszą uciekać ze swoich domów, zdjęcia z obozów dla uchodźców, a także definicja uchodźcy (którą zamieściłam na samym początku) i wyjaśnienie tego, czym jest UNHCR. Pojawiła się nawet, zapewne już zdeaktualizowana, oferta materiałów edukacyjnych przygotowanych przez UNHCR Polska.

Gra, podobnie jak zadania, przeznaczone są głównie dla dzieci, zapewne w wieku 9+, język jest jasny i zrozumiały a opisy nie są drastyczne, za to wzbudzają empatię i skłaniają do myślenia. Polecam tą grę, o ile uda się ją zdobyć, i jako materiał edukacyjny na lekcje tolerancji, edukacji antydyskryminacyjnej, globalnej, czy też rodzicom, jako sposób na pożyteczne spędzenie czasu ze swoimi pociechami.

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń