"Inteligencja seksualna" Marty Klein

Czym jest inteligencja seksualna? Zdaniem autora jest to rodzaj inteligencji zbliżony do emocjonalnej, umożliwiający zrozumienie własnej i cudzej seksualności, psychiki, zachowań spoza sfery seksualnej, wpływających na życie seksualne, opierający się na ciałopozytywności i zasadach bezpiecznego seksu.


Autorem tej pozycji jest dr Marty Klein, seks terapeuta i specjalista doradztwa małżeńskiego.

Co zawiera książka? Podzielona jest ona na trzy części, plus dwa rozdziały dodatkowe. Część pierwsza mówi o prawdziwych oczekiwaniach wobec seksu, głównie emocjonalnych, tych, które nie są zaspokojone w innych sferach życia, a które próbujemy zaspokajać poprzez seks. O lękach przed "nie wywiązaniem się" czyli nie byciem wystarczająco dobrym w łóżku, o "normalności" czyli porównywaniu własnych upodobań seksualnych z innymi, zadając sobie pytanie na ile są one normalne, na ile już nie koniecznie, zamiast po prostu je zaakceptować. Świetnie zaznaczone zostało to, jak pojęcie normalności, również w sferze seksualnej zmienia się na przestrzeni czasu i jak bardzo zależy od norm kulturowych obowiązujących w danym miejscu. Na koniec omówiona zostaje po krótce sama inteligencja seksualna.

Część druga jest rozwinięciem ostatniego rozdziału części pierwszej, a więc omówieniem szczegółowo inteligencji seksualnej, pod kątem wiedzy (anatomia, fizjologia, reakcje seksualne, orgazm, świadome planowanie rodziny, antykoncepcja, tabletka "dzień po", choroby przenoszone drogą płciową, stereotypy dotyczące płci, różnorodność w seksie), umiejętności emocjonalnych (samoakceptacja, zaufanie, komunikacja, dojrzałość, poczucie własnej wartości, niedopasowanie) i świadomości ciała (świadomość konestetyczna, propriocepcja, problemy z ich działaniem, dotyk, zaufanie do własnego ciała, granice, masturbacja, obecność tu i teraz). Część trzecia poświęcona została próbie naprawiania popełnianych błędów, walce z przymusem normalności, rodzajom aktywności seksualnych, radzeniem sobie z przymusem bycia wystarczająco dobrym, z potrzebą idealnego otoczenia potrzebnego do seksu, spontaniczności i niekomunikowania się, o znaczeniu jakie przypisujemy naszemu życiu seksualnemu, "dysfunkcjom". Znajdziemy tu również rady, jak rozwijać naszą inteligencję seksualną, poznanie własnego ciała, tego jako ono odczuwa seks, przedefiniowanie terminu "sexy", rozwój umiejętności komunikacji. Przedostatni rozdział części trzeciej dotyczy starzenia się w kontekście seksualności, problemy zdrowotne, lęki i ich wpływ na życie seksualne, wpływ alkoholu, akceptacja niedoskonałości ciała, zmiany zachodzące w ciele wraz z wiekiem, jak też poruszanie tematu seksualności podczas konsultacji medycznych z lekarzami różnych specjalizacji. Ostatni rozdział to kreowanie seksu jako takiego, bez poczucia sukcesu i porażki.
Wspominałam również, że na końcu znajdują się dwa dodatkowe rozdziały, pierwszy to rady dla psychologów, lekarzy i terapeutów, jak nie pomijać seksualności pacjentów i pacjentek w swojej pracy, drugi to opis ćwiczenia - masaż dłoni.

"Inteligencja seksualna" przeznaczona jest głównie dla osób starszych, z pewnym bagażem doświadczeń seksualnych i emocjonalnych, a jej treść opiera się głównie na akceptacji własnej seksualności i ciała, które zmienia się wraz z upływem lat, i nie daje nam tego, do czego przyzwyczailiśmy i przyzwyczaiłyśmy się rozpoczynając naszą aktywność seksualną. Być może nie doceniam jej wystarczająco ze względu na wiek, a być może, idąc tokiem myślenia autora, nie akceptuję własnego starzenia się. To, co dodaje książce uroku, to przywoływanie przykładów z praktyki terapeutycznej autora, na których to opierają się dalsze wnioski, i dzięki którym łatwiej czytelnikowi i czytelniczce jest zrozumieć problem lub omawianą kwestię. Nie wiem czy wszyscy będą umieli odnaleźć się w rzeczywistości USA, z niej bowiem pochodzą przykłady. Marty Klein nie opiera się jedynie na monogamicznych związkach Amerykanów, nie zabrakło w treści par homoseksualnych, fetyszy, osób pochodzących z innych kultur, ich spojrzenia na seksualność kształtowaną poprzez kulturę, religię i miejsce urodzenia czy wychowania. Podczas omawiania problemów jasno widoczne jest, że treści odnoszą się do związków monogamicznych, jak i poliamorycznych. Bardzo podoba mi się rozprawienie z pojęciem "normalności", które blokuje każdą ze sfer naszego życia, tą seksualną również, bo czy aby na pewno nie wychodzimy poza ogólnie przyjęte normy, a jeśli tak, to co z nami jest nie tak, jak powinno? W treściach dotyczących seksualności dla starszych czytelników i czytelniczek nie często pojawia się świadome planowanie rodziny (w edukacji seksualnej kierowanej do młodzieży jest to temat bardzo popularny), jestem więc wdzięczna za poruszenie tej kwestii. Przy okazji zobaczyć możemy amerykański stosunek do tabletki "dzień po", taki, jakiego pragnęłabym w naszym kraju, zwyczajny, po prostu rodzaj antykoncepcji awaryjnej, gdy inne środki zawiodą. Cialopozytywność w każdej formie również jest jednym z ogromnych plusów tej lektury, dotyczy ona nie tylko wyglądu ciała, ale jego reakcji czy zmian w nim zachodzących. Jedyne, z czym zupełnie nie potrafię się zgodzić, to umniejszanie wagi orgazmu i czystej fizycznej przyjemności z seksu, stawiając bliskość emocjonalną i psychiczną ponad to, ponieważ z wiekiem ciało może nie dawać nam już tej samej przyjemności seksualnej, trzeba się cieszyć z tego co jest, a deficyty seksu zapełniać zaspokojeniem emocjonalnym. Poza tym książka skierowana jest do osób będących w związkach, nie znajdziemy tu ani słowa o tym, jak kreować udane życie seksualne w relacjach One Night Stand mając lat np 70. Bez obaw, nie mamy tu też moralizatorstwa, ale pominięcie, nic w tym zresztą dziwnego, w relacjach czysto seksualnych nie tworzymy bliskości emocjonalnej na tym poziomie.

Czy polecam? Zależy komu. Na pewno "Inteligencja seksualna" jest przydatną lekturą dla osób w wieku 35+, będących w stałych związkach, chcących rozwijać swoje życie seksualne. Dla innych osób może być interesującą ciekawostką, zapoznaniem z terminem inteligencji seksualnej, jej działania, a być może rozwinięcia i zastosowania w praktyce. Osoby młodsze odrzucać mogą rozdziały poświęcone starości, i umniejszanie wartości samego seksu. Sama po przeczytaniu tej lektury mam parę rzeczy do przepracowania,  o których wiedziałam, ale nie do końca miałam pojęcie, jak się za nie zabrać. Czeka mnie kilka mniej lub bardziej trudnych rozmów, życzcie mi więc powodzenia :)

Za możliwość wzięcia udziału w book tour dziękuję Krąg Kobiet.

Komentarze

  1. Warto jest wiedzieć takie rzeczy, dlatego szkoda, że temat seksu jest ciągle tematem tabu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, zwłaszcza, że w naszej kulturze ogromny wpływ na podejście do seksualności ma religia i przedstawianie seksu jako reprodukcji lub grzechu. W niedługim czasie, jak przekopię się przez książki od wydawnictw, na blogu pojawi się recenzja poradnika o seksie analnym dla początkujących.

      Usuń
  2. Szkoda że już nigdzie nie można znaleźć tej książki :(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń