Zielonka - mały przewodnik turystyczny

Zielonka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Raniżów. (Źródło: Wikipedia)

Do terenu wsi Zielonka wliczają się również: Bąki, Posuchy, Kąty i Turka, jak też jeden dom znajdujący się na Zmysłowie. Większość terenu Zielonki znajduje się przy drodze DW875 na trasie Leżajsk - Mielec.

Również i w tej miejscowości, podobnie jak w poprzednich, dominują sakralne elementy, warto jednak zapoznać się z nimi i ich historią. Od początku jednak, zobaczmy, co jeszcze można tutaj zwiedzić lub zobaczyć.

Zielonka

Szkoła - budynek murowany, powstał w 1946 roku. Obie szkoły funkcjonują jako jedna instytucja.





Szkoła - budynek drewniany, również powstał w 1946 roku. Prywatnie szkoła podstawowa do której uczęszczałam. Szkole zostało nadane imię Marii Konopnickiej.


Dawny Dom Ludowy, obecnie budynek szkolnej sali gimnastycznej



Krzyże i kapliczki przydrożne

Kaplica została ufundowana w 1895r przez rodzinę Pomykałów po śmierci dwanaściorga dzieci. Remontowana w 1978 r. i 2009r.



Kapliczka powstała w 1994r, Kapliczka jest podziękowaniem za opiekę i pomoc Matce Boskiej Nieustającej Pomocy.

Krzyż został wzniesiony ok. 1804r. Na początku był to krzyż drewniany, który później uległ zniszczeniu. Według miejscowych, ludowych opowieści w okolicy krzyża "coś" straszyło, krzyż miał być więc ochroną przed złymi mocami. Inna historia mówi o tym, że obok krzyża znajdował się drewniany dom, który po śmierci właściciela został zburzony.

Obecna kapliczka powstała ok 1974r. Ma ona dość interesującą historię. Początkowo znajdowała się bowiem w gospodarstwie państwa Kolanów mieszkających w Porębach Wolskich. Podczas wojny Niemcy podpalili dom, właścicielom jednak udało się uratować kapliczkę, zabrali ją również ze sobą gdy zamieszkali w Zielonce w czasie okupacji. Powieszona została na pobliskim drzewie. Po jakimś czasie kapliczka została wymieniona na nową. W ciągu kilku ostatnich lat drzewo ścięto, kapliczka jednak pozostała na swoim miejscu.

(przy bocznej drodze obok szkoły)

Krzyż powstał prawdopodobnie w II połowie XIX wieku. Postawiony został on na placu szkolnym podczas budowy miejscowej szkoły.

Czas powstania krzyża nie jest znany, podobno jednak stał on kiedyś na rozstaju dróg.

Krzyż powstał prawdopodobnie przed II wojną światową, w ciągu ostatnich 10 lat został on wymieniony na metalowy. Według legendy krzyż początkowo znajdował się na terenie zamieszkanym przez rodzinę żydowską. Mieszkańcy zbulwersowani jego traktowaniem, przenieśli go więc na obecne miejsce. Gdy drzewo z którego krzyż był wykonany zgniło, wykopywano go bardziej i bardziej, aż stał się mały. By wybudować kolejny ścinano podobno najwyższe drzewo w okolicy, by i krzyż był jak największy. Legenda również głosi, że osoba, która wykona krzyż dożyje sędziwego wieku.

(przy drodze w stronę Mazurów)

Według lokalnej legendy właściciele krzyża zbudowali go po swojej przeprowadzce do nowego domu, ponieważ na ich dawnej posesji straszyło.


Kapliczka powstała w latach 60-tych lub 70-tych XX wieku. Kolejna już z miejscowych legend mówi, że kapliczka jest wotum dziękczynnym za dar opamiętania podczas próby dokonania samobójstwa.
(przy drodze w stronę Sokołowa Młp.)

Pierwsza kapliczka powstała zaraz po I wojnie światowej, obecna ok. 1988 roku. Na początku była ona umieszczona na drzewie, jednak jak początkowa brzoza, tak później i osika na którą kapliczka została przeniesiona, uległy zniszczeniu, a kapliczka zaginęła. W 1988r powstała nowa, większa od poprzedniej.
(przy bocznej drodze)

Kapliczka jest pamiątką nawiedzenia wsi przez kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Powstała w 1980 roku.
(przy bocznej drodze)

Krzyż powstał w latach 50-tych XX wieku. Krzyż powieszony został w tym miejscu właśnie, ponieważ jego wykonawca miewał sny w których widział duże i małe krzyże znajdujące się dokładnie tutaj. Tzw "Łyse Góry" to miejsce pełne legend o duchach bądź czymkolwiek innym, co nawiedzało podróżnych podczas nocnych przejazdów. Krzyż mógł być również ochroną przed "złem", lecz pomimo jego obecności, od czasu do czasu ludzie wciąż opowiadają, że zdarzyło im się tam coś niezwykłego i niemiłego.



Bąki

Kapliczka powstała okolo 1908 roku. Długo była miejscem w którym odbywały się majówki na których zbierali się okoliczni mieszkańcy. Około 1950 roku drzewo na którym znajdowała się kapliczka ucierpiało w wyniku pożaru, a następnie uschło. 1980 roku kapliczka umieszczona została metalowym słupie.

Kapliczka powstała w latach 1975-1980.

Kapliczka zawisła w 1990 roku. Według miejscowych opowieści na drzewie najpierw wisiał sznur, ktoś na jego miejscu powiesił kapliczkę.

(przy leśnej drodze Bąki-droga DW875)



Posuchy 

Posuchy są odrębnym sołectwem w skład którego wchodzą również Kąty i Turka.

Szkoła
Drewniany budynek szkoły wybudowany został w 1950 roku. Remont przeszedł w 2005 i 2009 roku (wymiana dachu i okien).



Krzyże i kapliczki przydrożne

Kapliczka powstała w 1884 roku. Jej fundatorem był leśniczy lasów dworskich. Pierwotny obraz po latach został skradziony, zaś potomek fundatora, ks. Łasica zakupił nowy obraz, obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.


Kapliczka powstała w 1939 roku. Troje dzieci zmarło na nieznaną chorobę, rodzice więc za radą miejscowego księdza położyli koszulkę czwartego dziecka przed kapliczką. Następnego dnia dziecko wyzdrowiało.

Krzyż powstał przed I wojną światową jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z Ameryki.

Krzyż powstał w latach 80-tych XX wieku.
(przy drodze Posuchy-Poręby Wolskie)

Krzyż powstał w latach 80-tych XX wieku, potajemnie, ze strachu przed konsekwencjami ze strony ówczesnych władz.
(przy skrzyżowaniu dróg)


Kąty

Ani historia ani czas powstania kapliczki nie są znane.


Turka

Krzyż powstał przed I wojną światową prawdopodobnie na pamiątkę przekazania pastwisk mieszkańcom Turki przez hrabiego Władysława Reja.

Krzyż powstał przed II wojną światową.
(przy drodze Turka-Posuchy)

Zmysłów

Krzyż powstał przed II wojną światową. Legenda głosi, że został on postawiony przez miejscowych Żydów.



Źródła:
http://www.ranizow.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=3&strona=1&sub=2
http://www.ranizow.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=14&strona=1&sub=9
"Kapliczki i krzyże przydrożne gminy Raniżów" praca zbiorowa

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń