"Odmieniec, wampir, skazaniec. Oblicza śmierci w dawnych wiekach" Mirosław Kuźma, Leszek Gardeła

"Odmieniec, wampir, skazaniec" jest publikacją wydaną przy okazji wystawy i w ramach projektu "Zła śmierć we wczesnym średniowieczu. Pochówki atypowe z ziem polskich w perspektywie porównawczej" przez Fundację Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zakupiłam ją przy okazji wizyty na Świątecznych Targach Książki w Rzeszowie.


"Odmieniec, wampir, skazaniec".... Zaciekawił mnie sam tytuł, szczególnie, że długo identyfikowałam się z subkulturą gotycką, w której wampiryzm i funeralizm są istotnymi elementami. Jednak w treści nie znajdziemy nic o wampirach. Co zatem ukrywa się pod tak chwytliwym tytułem? Omówienie sześciu nietypowych grobów znalezionych na terenach Polski, pochodzących z Radomia, Cedyni, Niemczy, Starego Zamku, Wolina Młynówki i Złotej Pińczowskiej. Groby, w których to ciała zostały ułożone twarzą do ziemi, przysypane kamieniami, czy pozbawione głów. Każdy z przypadków uzupełniony jest opisem i ilustracją. Opisy mówią o prawdopodobnych przyczynach takich a nie innych pochówków, które to, wbrew pozornym przekonaniom, wcale nie nawiązują do wampiryzmu, a są przejawem kary za popełnione przestępstwa i umacnianiem pozycji ówczesnych władców.
W publikacji znajdują się też trzy opisy atypowych grobów ze Skandynawii: jednego z Norwegii i dwóch z Danii, które to również uzupełnione są ilustracjami i opisami. Ostatnim rozdziałem są praktyki pogrzebowe z ziem polskich: kurchany, ciałopalenie, dary znajdujące się w grobach, czy stos. Wszystkie ilustracje stworzone zostały na podstawie opisów dotychczasowych znalezisk, jak i znalezionych przedmiotów, a deskrypcje opierają się na wynikach badań archeologicznych i historycznych ze wskazaniem na dokładniejsze źródła.

Polecam tą książkę wszystkim, którzy interesują się wczesnym średniowieczem, państwem Piastów, tematyką pogrzebową, czy archeologią. Jest świetnym wprowadzeniem łączącym te tematy.

Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń