"Lekcja równości. Materiały dla nauczycieli i nauczycielek. Jak rozmawiać o orientacji seksualnej w szkole i wspierać młodzież"

Brakuje mi ostatnio czasu na czytanie, dlatego niewiele postów książkowych się tu pojawia. Mam jednak nadzieję, ze szybko ogarnę inne obowiązki i ten fakt się zmieni, tym bardziej, że zbliża się jesień i więcej czasu spędzać będę w domu. Niestety lato i wieś to więcej letnich obowiązków:/


Tyle tytułem wyjaśnienia. Dzisiejsza lektura jest kolejną z tematyki edukacji antydyskryminacyjnej. "Lekcja równości" wydana została przez Kampanię Przeciw Homofobii. Wydanie które posiadam pochodzi z 2013 roku. Książka jest czymś w rodzaju poradnika dla pracowników i pracowniczek pedagogicznej kadry szkolnej. Mamy tu krótki wstęp mówiący o tym, jak ważna jest troska o osoby LGBT w przestrzeni szkolnej, ile znaczy akceptująca postawa przyjaznych nauczycieli i nauczycielek, mowa jest również o przemocy której doświadcza młodzież, jak też o zamiataniu problemu pod dywan i udawaniu, że on nie istnieje. Po wstępie znajduje się wyjaśnienie podstawowych pojęć, takich jak orientacja seksualna, tożsamość płciowa, homofobia, dyskryminacja czy heteronormatywność. Kolejny rozdzial zawiera listy mlodziezy LGBT skierowane do byłych nauczycieli i nauczycielek, opisujące trudną szkolną rzeczywistość, podziękowania za wsparcie, wskazówki co należalo by zrobic, by sytuacja w szkole byla lepsza. Następna część to odpowiedzi na pytania, które zadają sobie członkowie i członkinie kadry pedagogicznej, np. czy to możliwe, by nie znać ani jednej osoby LGBT, czy orientacja homoseksualna jest sprzeczna z wiarą, czy dzieciom i mlodziezy w szkole dzieje się krzywda, po co mówić o orientacji skoro to sprawa prywatna. Dalej znaleźć można porady dotyczące tego jak przybliżać tematykę LGBT podczas lekcji, jak wplątać informacje w treści podstawy programowej, jakich informacji często brakuje, a dlaczego ich istnienie jest tak ważne, czy też jak zorganizować spotkanie z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji pozarządowych i na co zwrócić uwagę. Następnie mamy wskazówki, jak zachować się, w jaki sposób prowadzić rozmowy, gdy młodzież LGBT dokonuje coming outu lub przychodzi po rady i wsparcie. Przedostatnim elementem jest przedstawienie elementów strategii działania, na poziomie instytucjonalnym, szkół, które chcą by panowała w nich atmosfera tolerancji. Na końcu znajduje się spis źródeł, jak i przydatnych lektur.

Moim zdaniem "Lekcja równości" to dobre wprowadzenie dla kadry pedagogicznej w tematykę LGBT, istotność edukacji antydyskryminacyjnej, zaznajomienie z potrzebami uczniów i uczennic nieheteronormatywnych, poznanie pojęć. Jednak, tak jak wspomniałam, jest to jedynie wprowadzenie, z którego informacje powinny być sukcesywnie uzupełniane. Z książki skorzystać mogą również rodzice, którzy chcą pomagać swoim latoroślom i podsuwać im materiały rozwijające ich wiedzę o świecie. Polecam!:)




Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń