"2 w 1. Z podróży do świata retro" Skarlet

Book tour niespodzianka, ponieważ książki spodziewałam się dopiero za kilka tygodni. Organizatorką book tour jest Agnieszka Krizel, Recenzje Agi (https://m.facebook.com/RecenzjeAgi/?locale2=pl_PL) przy współudziale pozostałych patronek medialnych: Czytaninka, Zagubieni w świecie książek, Zaczytana od samego rana, Papierowy bluszcz. Tyle formalności:)

"Z podróży po świecie retro" odbywa prawdziwą podróż, wraz z kroniką i pamiątkami w postaci zdjęć.




Książka wciągnęła mnie i zachwyciła od pierwszych stron, pełna humoru, informacji o stylu życia, modzie, sposobie postrzegania świata w XIX i na poczatku XX wieku. "Dziesiecioro przykazań dla młodych małżonków", " Przegląd literatury", żartobliwe fraszki i rysunki z epoki nie raz wywoływały uśmiech a czasem wręcz ataki gwałtownego śmiechu;) Wątki historii kryminalnych trzymały w napięciu jak najlepszy serial kryminalny (które tak bardzo lubię). Kolejnym plusem są ilustracje z ówczesnych czasopism, żurnali, pozwalające nam wyobrazić sobie tamtejszą rzeczywistość bardziej obrazowo. Oczywiście nie umiem nie patrzeć na książkę bez pryzmatu moich wewnętrznych przekonań. Gratuluję Skarlet doboru tekstów, przedstawianych postaci, jak i świetnych komentarzy. Chętnie zapoznam się bliżej z postacią Marii Koburg, królowej rumuńskiej, jak również zapamiętam i pewnie nie jednej osobie powtórzę słowa dotyczące mody: "Modę należy stosować do siebie, t.j. wziąć z niej to, w czem nam do twarzy, a resztę uważać za nieistniejące". Legendarne polskie siłaczki, morderczyni, śpiewaczka operowa. Nie brak tu kobiecych, inspirujących istot, o których niewiele słyszy się podczas tradycyjnych spotkań z historią.
 
Maria Koburg


Moją uwagę zwróciła również poruszona przez autorkę kwestia rasizmu i przetrzymywania ludzi w zoo, i jej wyraźny sprzeciw wobec takich poczynań.


Listy są ważną częścią mojej codzienności, więc wprost do mojego serca trafił fragment dotyczący korespondencji i ta oto grafika:

Nie mogę oczywiście nie wspomnieć o strojach z XIX i XX wieku, których częścią inspirowany jest styl steampunk. Piękna estetyka, styl, "szyk" i marzenia, by mieć kiedyś taki strój w swojej szafie.







Minusy książki? Jeden: za mało, za krótko, jeszcze, jeszcze, jeszcze. Niedosyt, ogromny niedosyt. Mam nadzieję że zakończenie o treści "Ciąg dalszy nastąpi" jest zapowiedzią kolejnej części.








Komentarze

Popularne posty

Lubimy czytać

Obserwatorzy

Translate

Łączna liczba wyświetleń